Pokochała "białą pustynię". Dagmara Bożek od lat promuje wiedzę o polskich badaniach na obszarach polarnych

Data publikacji: 21.01.2025 22:00
Ostatnia aktualizacja: 22.01.2025 09:08
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Polarniczka Dagmara Bożek podczas gali finałowej 20. edycji konkursu Popularyzator Nauki 2024
Polarniczka Dagmara Bożek podczas gali finałowej 20. edycji konkursu Popularyzator Nauki 2024, Autor - PAP/Marcin Obara
Dwa lata spędziła w polskich stacjach polarnych. Jest pisarką, popularyzatorką nauki i polarniczką, a w grudniu została laureatką nagrody głównej w kategorii Animator w konkursie Popularyzator Nauki. Dagmara Bożek w "Eurece" opowiadała m.in. o zdobytej nagrodzie, polskich badaniach na obszarach polarnych i dlaczego pokochała "białą pustynię". 

Promocja polskich badań na obszarach polarnych 

Dagmara Bożek jest pisarką, popularyzatorką nauki i polarniczką, pracującą w Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Uczestniczyła w 35. Wyprawie Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (2012–2013) i 40. Wyprawie Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego. Od lat promuje wiedzę o polskich badaniach na obszarach polarnych. 

- Czasami niełatwo jest oddać realia życia na stacji, ponieważ ludzie bardzo często patrzą na to przez pryzmat przyrody, a to jest praca, i to w dość trudnych warunkach, również pod względem psychologicznym - mówi w Jedynce Dagmara Bożek. - Rok w stacji polarnej składa się z bardzo podobnych do siebie dni. I to nie jest tak, że każdego dnia jeździmy na skuterze śnieżnym, spotykamy niedźwiedzie polarne, robimy fantastyczne badania naukowe. To jest czasami rutyna, od której czasami tutaj staramy się uciec  - przyznaje polarniczka. 


POSŁUCHAJ

41:47

Dagmara Bożek o polskich badaniach w obszarach polarnych (Eureka/Jedynka)

 

Dagmara Bożek z prestiżową nagrodą

W grudniu ub.r. Dagmara Bożek została laureatką nagrody głównej w kategorii Animator w konkursie Popularyzator Nauki. - Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie. Traktuję też to szerzej jako zauważenie rejonów polarnych w historii polskich wypraw polarnych jako zagadnienia, które można popularyzować - podkreśla gościni Jedynki. - Nie jestem naukowcem, który ma mnóstwo innych rzeczy na głowie i np. bardziej w tę historię może wejść i może się temu bardziej oddać. Ale moi koledzy i koleżanki też na przestrzeni lat, równolegle ze swoją pracą badawczą, takie działania popularyzatorskie robili czy robią. To, że to zostało zauważone i dotarło do szerokiego grona właśnie dzięki temu wyróżnieniu, ja uważam za coś niesamowitego - dodaje.

W audycji również:

- "Z Andów zawsze coś nowego" - o tropikalnych motylach, które lubią śnieg. Jak powiedział Pliniusz Starszy, gdy po raz pierwszy zobaczył żyrafy: "Z Afryki zawsze coś nowego". Prof. Tomasz Pyrcz z Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz współautorzy artykułu opublikowanego niedawno w "Zoological Journal of the Linnean Society", opisując swoje odkrycie, sparafrazowali jego słowa - Ex Andibus semper aliquid novi (Z Andów zawsze coś nowego). Tym razem bowiem nie chodzi o długoszyjego olbrzyma, lecz delikatnego motyla znalezionego w śniegu na wysokości prawie 5000 metrów n.p.m.

Gość: prof. Tomasz Pyrcz z Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego

- Dlaczego ta sama fala pandemii w jednym miejscu powoduje wielkie spustoszenie, a w innym "przechodzi bokiem"? Co decyduje o tym, że nie wystarczy wiedzieć, z jakim patogenem mamy do czynienia, żeby przewidzieć, co się wydarzy? Odpowiedzi na te pytania poszukuje międzynarodowy zespół projektu EUROpest, który otrzymał prestiżowy ERC Synergy Grant przyznany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych. Interdyscyplinarnym zespołem naukowców kieruje prof. Adam Izdebski, historyk i ekolog z Uniwersytetu Warszawskiego, który był gościem Eureki.

Czytaj też:

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Jakub Domoradzki

Goście: Dagmara Bożek (Instytut Geofizyki PAN), prof. Tomasz Pyrcz (Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych UJ), prof. Adam Izdebski (historyk i ekolog z UW)

Data emisji: 21.01.2025 r. 

Godzina emisji: 19.10

mg/ans/kor

W samo południe
W samo południe
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.